“Benim Sorumluluklarım Var” Etkinliği
Bireysel gelişim ve sorumluluk birbirinden ayrılmaz kavramlardır. Çocukların sorumluluk sahibi olması onların bireysel gelişimi açısından oldukça önemlidir. Çocuklar gelişim düzeyine uygun olarak üzerine düşen görevleri yerine getirmesi, davranışlarının sonuçlarını sahiplenmesi ve başkalarının haklarına saygı duyması, çocuğun sorumluluk kazanması için oldukça kıymetlidir. Yetişkinler olarak onlara rol model olmak ve yol haritası çizmesine yardımcı olmak gerekir.  Çocuğunuzun sorumluluk duygusunu geliştiren etkinlikler yapmak çocuğunuza verilen sorumlulukları almasında hevesli ve istekli olmasını sağlayacaktır. Evde birlikte yapabileceğiniz “Benim Sorumluluklarım Var” etkinliği çocuğunuzun sorumluklarını takip etmesi açısından güzel bir çalışma olacaktır.
Etkinlik için malzemeler;
  • Renkli Karton
  • A-4
  • Yapıştırıcı
  • Fosforlu Kalem
  • Makas
Öncelikle bu malzemeleri hazırlayın ve çocuğunuzla birlikte masaya oturun. İlk iş olarak etkinlikte neler yapacağınızı anlatın ve ardından sorumluluklarla ilgili sohbet edin. Çocuğunuzun gün içerisinde yapabileceği 5 sorumluluk belirlemeye çalışın. Sorumlulukları belirledikten sonra çocuğunuzla birlikte hem çocuğunuza hem kendinize “Benim sorumluluklarım var” panosu hazırlayın.
Peki “Benim Sorumluluklarım Var” panosunu hazırlarken çocuğunuzla sorumluluklar üzerine nasıl konuşabilirsiniz? Bu 5 sorumluluğu nasıl belirleyebilirsiniz?
Öncelikle hem kendinize hem çocuğunuza birer A-4 kağıdı verin. Bu kağıda elinizi koyun ve A-4 ün üzerine elinizi çizin. Bunun aynısını çocuğunuzdan da yapmasını isteyin. Çocuğunuzla birlikte gün içerisinde yapabileceği 5 tane sorumluluk belirlemeye çalışın. Bu sorumlulukları belirlerken çocuğunuzun henüz kazanmadığı, kazanmasını istediğiniz sorumlukları seçmeye özen gösterin. Aynı zamanda çizdiğiniz kağıtları bir makas yardımıyla kesin. Çocuğunuz çizgileri takip edecek şekilde kağıdı kesebilir. Her biriniz kendi kağıtlarını keserken aynı zamanda gün içerisinde hangi sorumlukları alabileceğini konuşun. Örneğin, çocuğunuzun okul etkinliklerini takip etmesi, etkinlikler için verilen görevleri yerine getirmesi, çamaşırlarını katlaması, oyuncaklarını toplaması, dişlerini fırçalaması vs. gibi pek çok sorumluluğu üstlenebilir. Bu sorumlukları belirledikten sonra her bir sorumluğu kestiğiniz el şeklinin bir parmağına yazabilirsiniz. Bu el şeklini kesip renkli kartona yapıştırabilirsiniz.  Panoyu hazırladıktan sonra çocuğunuzun odasına asabilirsiniz. Çocuğunuzla gün içerisinde bir araya gelip hangi sorumlukları yerine getirdiğini, hangilerini yerine getirirken zorlandığını konuşabilirsiniz. Eğer gün içerisinde tüm sorumlulukları yerine getirdiyse Çocuğunuzun panosuna “J” gülen yüz çizebilirsiniz. Diğer günler bu gülen yüzü, çocuğunuzun çizmesine izin verebilirsiniz. O gün yapamadığı sorumlukları varsa sonraki günler o sorumlulukları yerine getirmek için nelere ihtiyacı olduğu hakkında konuşabilir ve sorumlukları yerine getirmesi için teşvik edebilirsiniz.  Anne baba olarak sizlerde kendinize birer “Benim sorumluluklarım var” panosu oluşturabilir, kendi odanıza asabilir ve çocuğunuza örnek olmak için zaman zaman sorumluluk panonuzun önüne gidip, gün içerisinde yerine getirdiğiniz sorumluklar üzerinden geçebilir ve kendinize de “J” güler yüz atabilirsiniz.
Bu etkinliği yaptığınızda çocuğunuzun kendi sorumluluklarının farkında olmasını sizinle ev içi sorumluluklarında iş birliği yapmasını, yardımlaşmasını ve kendi sorumluklarını yerine getirmesini destekleyebilirsiniz.
 
 
                                                                                                                       KALBİM BİR ANAOKULU
                                                                                                                          REHBERLİK SERVİSİ
                                                                                                                       PSİKOLOG RABİA BAKICI
Gönderiliyor...

Sizi Arayalım

Lütfen iletişim bilgilerinizi bırakın ve sizi ilk fırsatta arayalım.

Kişisel Veri Prosedürümüz


Gizlilik İlkelerimiz:

Velilerimizin, potansiyel velilerimizin ve sitemiz üzerinden iş başvurusunda bulunan sitemiz kullanıcılarının bilgilerinin güvenliği SSL Tabanlı 128-Bit kodlama ile gerçekleştirilmektedir. Kişisel verilere erişim sadece Kalbim Bir Anaokulu Eğitim Şirketi yetkili çalışanlarına açılmış durumdadır. İnternet sitemiz üzerinden veya diğer kanallardan bizimle paylaşılan kişisel bilgiler sadece Kalbim Bir Anaokulu Şirketi tarafından veya şirketimizin ileride iştirak edeceği işletmeler tarafından kullanılabilir.

Kişisel Veri Tanımı:

Kişisel Veri tanımımız 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanununda yapılan tanım ile uyumludur. Bu kanuna göre kişisel veri, kimliği belirli veya belirlenebilir gerçek kişiye ilişkin her türlü bilgiyi ifade etmektedir. Kişisel veriden söz edebilmek için, verinin bir gerçek kişiye ilişkin olması ve bu kişinin de belirli ya da belirlenebilir nitelikte olması gerekmektedir.

Kişisel Veri Kullanım Amacımız:

Şirketimiz ile paylaştığınız kişisel verileri kullanma amacımız okullarımız tarafından sunulan hizmetler hakkında sizi bilgilendirmek ve yapılan güncellemeler hakkında haberdar etmektir. Ayrıca okullarımız hakkında veya okul tercihlerinizi şekillendiren nedenler hakkında değerlendirme yapmak amacıyla sizlerle iletişime geçebiliriz. Kullandığımız iletişim yöntemleri çoğunlukla telefon, sms, eposta, mektup olmaktadır.

Kalbim Bir Anaokulu Eğitim Şirketi kişisel verilerinizi hukuka ve dürüstlük kuralının öngördüğü biçimde, işlenme amaçları ile bağlantılı, sınırlı ve ölçülü olarak, doğru ve güncel olarak, belirli açık ve meşru amaçlar ile işlemeyi taahhüt etmektedir.

Kişisel Veri Sahibi Olarak Haklarınız:

Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ve yürürlükte bulunan diğer mevzuat çerçevesinde kalmak kaydıyla kurumumuz ile yazılı veya sözlü iletişim kurarak kişisel verilerinizin işlenip işlenmediğini öğrenme, kişisel verileriniz işlenmişse buna ilişkin bilgi talep etme, kişisel verilerin işlenme amacını ve bunların amacına uygun kullanılıp kullanılmadığını öğrenme, kişisel verilerinizin eksik veya yanlış işlenmiş olması halinde bunların düzeltilmesini isteme, kişisel verilerinizin silinmesini isteme haklarına sahipsiniz. Bu haklarınızı kullanma konusunda Kalbim Bir Anaokulu Şirketi sizler ile işbirliği yapmayı ilke edinmiştir.